ДП Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв

+38 (044) 482-36-98

Підписатись на новини

Нововведення у проведенні індексації з 2016 року
8:57 02.03.2016

Відповідно до прийнятої Постанови Кабінету Міністрів від 9 грудня 2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” змінений порядок визначення сум індексації в місяці підвищення доходу (зауважимо, тепер важливе підвищення тільки окладу за посадою).

З 15 грудня 2015 року у новій редакції викладено п. 5 Порядку проведення індексації доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (далі – Порядку), який визначив механізм проведення індексації.

Основні нововведення такі:

  • місяцем, в якому відбулося підвищення, й відповідно з якого починають обчислювати приріст ІСЦ (індексу споживчих цін) для проведення індексації є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник (згідно п.102 Порядку);
  • підвищення зарплати за рахунок інших постійних складових зарплати (коли не було підвищення тарифної ставки (окладу)) не впливає на проведення індексації й не зменшує її суму;
  • розмір підвищення зарплати у місяці, в якому підвищили  тарифну ставку (оклад), визначають з урахуванням усіх постійних складових зарплати (окрім одноразових виплат).

Визначення базового місяця й фіксованої величини індексації вилучили з Порядку   № 1078.

З 1 січня 2016 року  в новій редакції ч.1 ст.4 Закону «Про індексацію грошових доходів населення»: «Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, встановлений в розмірі 103 відсотка». Діючими нормами законодавства України передбачено, що заробітна плата українців індексується в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а частина грошових доходів, що перевищує прожитковий мінімум, індексації не підлягає.

Змінилися й правила індексації для новоприйнятих, переведених працівників, а також працівників, які приступають до роботи після відпустки  по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років і відпусток без збереження зарплати, передбачених  законодавством про відпустки. Обчислення ІСЦ для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Відповідно до Закону «Про індексацію грошових доходів населення», індексація заробітної плати є обов’язком роботодавця з метою часткового або повного відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг. Враховуючі положення Закон про оплату праці та Інструкції зі статистики зарплати, суми індексації входять до складу додаткової заробітної плати. Відповідно, порушуючи вимоги трудового законодавства, роботодавець, який не здійснює державних гарантій в мінімальних розмірах, пов’язаних з можливістю часткового або повного відшкодовування подорожчання споживчих товарів і послуг, тобто не проводить індексацію зарплати, може отримати фінансовий штраф у розмірі10 мінімальних зарплат за кожного працівника, встановлених законом на момент виявлення порушення, якому дохід не індексується (при розмірі мінімальної зарплати у 1378 грн. – це 13780 грн.). Одночасно, винні особи притягаються до адміністративної відповідальності за порушення трудового законодавства.