ДП Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв

+38 (044) 482-36-98

Підписатись на новини

Факти трудового стажу та його наявність для призначення пенсії встановлює Пенсійний фонд у позасудовому порядку
10:12 11.08.2020

Факти трудового стажу та його наявність для призначення пенсії встановлює Пенсійний фонд у позасудовому порядку

Таку позицію займає Верховний Суд у постанові від 10.06.2020 у справі № 347/576/18 (провадження № 61-45995св18).

Обставини справи

Позивач звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Він вказав, що отримує пенсію за віком, однак ПФУ не врахував період його роботи майже в сім років. Позивач пояснив, що на фабриці, де він працював, виникла пожежа та були знищені документи, зокрема книги наказів та відомості з нарахування заробітної плати. Однак, факт роботи у цей період можуть підтвердити співробітники.

Позивач просив суд встановити цей період його роботи для зарахування до страхового стажу та перерахунку пенсії за віком.

Рішення суду першої інстанції

Суд першої інстанції заяву задовольнив та врахував, що позасудовим способом неможливо встановити такі факти, що мають юридичне значення, а первинні документи, які б їх підтверджували, не збереглися.

Рішення апеляційного суду

Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції, відмовив у задоволенні позову та зазначив, що факт наявності трудового стажу встановлює ПФУ.

Рішення ВСУ

Верховний Суд касаційну скаргу не задовольнив та залишив постанову апеляційного суду без змін.

Таким чином, факт наявності трудового стажу для призначення пенсії встановлює Пенсійний фонд, коли приймає рішення щодо призначення пенсії. У судовому порядку встановлюють лише факт належності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім’я, по батькові та прізвище, зазначені в документі, не збігаються з ім’ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження.

Заяви про встановлення фактів трудового стажу не підлягають судовому розгляду. Відмова ПФУ встановлювати такі факти може бути оскаржена в адміністративному суді.

 

За матеріалами Єдиного державного реєстру судових рішень
Докладніше:

https://1k-vip.expertus.ua/#/document/184/14758/dfas6cdu8k/?of=copy-c66a698bd3