31 грудня було підписано й одразу опубліковано у газеті «Голос України» №250 два Закони, №909 (щодо змін до Податкового кодексу та Закону про ЄСВ) та №928 «Про державний бюджет України на 2016 рік», які набрали чинності 1 січня 2016 року:
Законопроектом №3688 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”, окрім змін до Податкового кодексу, пропонується внести низку змін до Закону про ЄСВ. Тепер розглянемо їх докладніше.
Ставка ЄСВ
Як і обіцялося раніше, у 2016 році встановлюється єдина ставка нарахування ЄСВ. Вона становитиме 22% і застосовуватиметься до усіх видів доходів, на які раніше нараховувався ЄСВ.
Виняток становитимуть тільки спеціальні ставки нарахування ЄСВ для інвалідів (8,41%, 5,3% і 5,5%), які залишатимуться без змін.
Утримання ЄСВ з доходів – скасовується!
Водночас у 2016 році скасовується і визначення класу професійного ризику для роботодавців та відповідні перевірки з боку Фонду соцстрахування щодо правильності такого визначення.
Максимальна величина місячного доходу, на який нараховується ЄСВ, становитиме 25 прожиткових мінімумів, а не 17, тобто:
- з 01.01.2016 р. – 34450 грн. (25 × 1378 грн.);
- з 01.05.2016 р. – 36250 грн. (25 × 1450 грн.);
- з 01.12.2016 р. – 38750 грн. (25 × 1550 грн.)
При цьому, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ, як і раніше, розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ (тобто 22%).
Також, у 2016 році сума мінімального страхового внеску з ЄСВ становитиме:
- З 01.01.2016 р. – 303,16 грн. (22% × 1378 грн.),
- З 01.05.2016 р. – 319 грн. (22% × 1450 грн.);
- З 01.12.2016 р. – 341 грн. (22% × 1550 грн.).
Ставка податку з доходу фізичних осіб (ПДФО):
– У 2016 році застосовуватиметься базова ставка 18% до усієї суми бази оподаткування, незалежно від її розміру (п. 167.1 ПКУ).
Зокрема, для фізичних осіб це означатиме відміну обов’язку подавати річну декларацію у випадку, якщо протягом податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися одночасно двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.
Крім цього:
– якщо це передбачено окремими нормами розділу IV ПКУ, ставка ПДФО може становити 0%,
– для пенсій або довічного грошового утримання, розмір яких більше, ніж 3 розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (тобто, у 2016 році – 4134 грн.), до суми перевищення застосовуватиметься ставка ПДФО 15%;
– для пасивних доходів зберігатиметься окрема ставка 5% для доходів у вигляді дивідендів, нарахованих резидентами – платниками податку на прибуток підприємств. Решта пасивних доходів (а до них належать, крім дивідендів, проценти, роялті та інвестиційний прибуток) оподатковуватимуться ПДФО за ставкою 18%.
Військовий збір утримуватиметься без змін – з усієї нарахованої суми доходу за ставкою 1,5%.
Актуально для всіх:
– податкова соціальна пільга в 2016 році залишиться незмінною;
– з 1 січня 2016 року індексація грошових доходів буде проводитись лише у випадку, коли індекс споживчих цін перевищуватиме 103%;
– компенсацію середнього заробітку мобілізованим роботодавці відтепер зобов’язані виплачувати за свій рахунок.